動画内容のリライトと補足説明
この動画では、私の店舗運営にかかる費用や、食材の消費量についての学びをシェアしています。私が新しくアメリカに移住してから、どれだけ多くのフルーツや野菜を消費するのか、そしてどのようにお金を節約できるかについて具体的な体験を語っています。
特に、ホールフーズで購入したルピーニ豆がとても美味しかったので、再度行くつもりです!今は、日々の食材をH-E-Bで買い、周辺にいる際にはTrader Joe’sで野菜やスイートポテトを手に入れています。
もっと私の食材購入の様子を見たいですか?次はどこで買い物をすればいいのかな?
補足説明
健康的な食生活を送るためには、効果的な食材の選び方と賢い買い物が重要です。私がこの経験から得た主なポイントは、品質の良い食材を見極めることと、必要なものを計画的に購入することです。
また、初めての国での買い物は、どの製品がどこにあるのか全く分からないので、時には時間がかかることもあります。たとえば、私が購入した「ひよこ豆パスタ」は、さまざまな料理に応用できる優れた選択肢です。
野菜と果物の消費について
特にフルーツや野菜は、新鮮なものを選ぶとすぐに傷んでしまうため、計画的に消費することが求められます。ドラフトなどの保存方法を考えると、無駄を減らせるため、レシピを見ながら購入するのが良いでしょう。例えば、野菜はスムージーやサラダにして、すぐに消費することができます。
ついでに知っておきたい豆知識
最近人気の「ルピーニ豆」には、豊富なタンパク質と食物繊維が含まれており、代替肉としても注目されています。さらに、ホールフーズやTrader Joe’sといったお店では、エコ&オーガニック商品が豊富に揃っており、これらのお店での買い物は割と贅沢な体験になります。
関連リンク
このような買い物の旅を一緒に続けていくことで、健康的な生活を実現していければと思います!
-
キーワード: 節約
このキーワードは、費用や効率的な買い物に関する学びや体験に関連しており、節約の方法を探求する過程を表現しています。
※以下、出典元
▶ 元記事を読む
Views: 0
This is so random, but I love the photograph that was in your last kitchen – the woman with a book on her face. Are you able to share who the artist is? Or where you got it from?
Grocery prices have skyrocketed recently and that with shopping at high priced market will give that high spending. Aldi’s prices have gone up like the rest, but they’re still cheaper. I can get 3 hearts of romaine for 1.99 at Aldi’s and at the regular grocery store it’s 3.99. Tofu is cheaper as well and is organic.
I buy a big jug of nutritional yeast on Amazon. I use it to make a jar of "chicken" bouillon for the spice shelf. I add a T to ramen bowls and sprinkle it over tofu scramble. So good!
This is fun!
Whole “Pay Check”…😂 I only shop at Whole Foods for special items…
Banza is epiccc
That’s totally the best tea ever ❤
In the US you can return almost anything so return that ramen
Do you realize we sell non food items as food legally here? I love you but you're gonna gain weight here in the states. Are whole system is designed to keep us fat and sick.
Trader joes, Aldi and walmart!
You should find an acceptable recipe for treats and make it with your kids. Baked goods can be frozen, so make double. Frozen baked goods can defrost in the morning for after-school activities, etc. As you can see, some packaged vegan treats, even those from Whole Foods, are highly processed and expensive in stores.
See if there are any market basket locations near you! Save big
You need a Costco or Sam’s Club membership for bulk items and Wal Mart or Target for your toiletries. Toiletries at the supermarket are way more expensive.
At least do some shopping at H‑E‑B. It would be way cheaper!!!
Have you been to Trader Joe’s yet? I buy most of my groceries there. Fruit, vegetables, tofu, oats, flax, soy milk. You will save so much money:)
That strawberry vanilla Olipop is not soda water, it's a probiotic soda. Which is sort of healthy alternative to sugared sodas, they're high in fiber, relatively low in calories, and most of the ones I've had taste pretty good.
They taste like a real soda to me, but they're far better for you and have no artificial sweeteners
Also, find a co op where you can buy your beans and grains IN BULK. WAY less packeting and way less expensive😊
Look for a grocery store in your area that has a good bulk bin area. You can purchase a lot of staples at much less than the packaged prices in the aisles.
I dont know if you have a "choices health food market" and sometimes it branches to the sister store choices in the park" in your country but its equivalent to nesters or trader joes or whole foods .its more of a smaller market very pricey vegan and non vegan item store. But sometimes they drop their prices down. I only get certain things but i rarely shop their but this store chain only has the items i need all other stores dont carry it. And i get most of my other vegan stuff at costco.
Lol you are alot like me.
This happened to me as well. For 30+ years I moved from Europe to Australia. You feel like you have never been shopping, everything looks different and the first month I compared the prices. Nowadays when I go to Europe for a visit it's the other way around 😂
Hello! I have watched your videos forever, and I live in Austin. So I'm going to throw some ideas your way…
First of all, I don't agree that Whole Foods is always the most expensive store, especially if you are a Prime Member and shop sales. Some other good options in Austin are Sprouts and Trader Joe's (which I think you have been to – spotted the bags). Also Fiesta is soooooo good for interesting produce at a reasonable price. Don't sleep on Fiesta. Patel Brothers and other Indian marts have great prices on lentils. And H Mart for tofu and hot roasted sweet potatoes that are to die for.
Natural Grocers, Wheatsville, and Central Market are good for interesting specialty WFPB options. HEB is generally my go to, but it can be very expensive for things like hemp seeds, etc. Costco and Sams have limited wfpb options but maybe a worth a look if you buy a LOT of produce. Mueller farmer's market is generally $$$ but I have found crazy fun things there like black eye pea tempeh.
Welcome to Austin from someone who loves your channel and has visited NZ many times.
Are you sure you want to be in America? America is going down..
Try HEB and central market. Central market is a bit more upscale and bougie but can still be cheaper than Whole Foods if you’re buying produce.
To everyone suggesting aldi, I love it too but there is no accessible aldi in the Austin area. The closest one is in a northern suburb.
You only go to Whole Foods for things you absolutely cannot get anywhere else that you like to have. Trader Joe’s is amazing and so is Aldi. The saying here is, “Whole Foods, Whole Paycheck” 😂😂😂
You can return to WholeFoods they take it back
p.s. Amazon for flax can’t be beat 🙏🏽 the other stores mentioned does carry flax and or chia seeds
Wait until you shop at Aldi Trader Joe or Costco – you’ll realize how expensive Whole Foods is- I hope you see the responses soon and change the shopping real quick 🙏🏽🫶🏽
You might consider taking a seasoned person with you when you're doing things for the first time.
Get the nutritional yeast at Trader Joe’s – it’s SOOOOOOO cheap!
What do you do for a living? It must pay well because in the US we refer to Whole Food Company as Whole Paycheck Company.
Eating healthy in America is very very hard on your wallet for sure.
Yes!!! Love these videos! Keep em coming!
While food is super expensive. I’m not from Texas but I know plenty of wfpb folks shopping at HEB. Trader Joe’s, Aldi. If you get a membership to Costco there’s stuff there too
I live in Pennsylvania and stick to Aldi and Walmart, and Trader Joes. 've been to whole foods once a year ago and could not believe how expensive it was! You can find the same produce or comparable at Trader Joe's which is much less expensive.
Daaaangggg!! $400 is A LOT! Given, you are doing all new re-stock shopping, but I would recommend NOT doing all your shopping at Whole Foods. Yes, they have a lot of good vegan friendly products, but your normal grocery store will have most of that stuff too. It just might take a little more searching to find some of the products and where they are available. BTW, my fave ramen is SOON. It is an Asian brand and is much cheaper than other ramen cups and it is SOOOOO good!
Trader Joe’s or Aldi. You could save more
Texas girl here been watching u for some time . Hope u love Texas!
😂 Yorkshire tea ain't Bougie. Not in the UK anyway.
We need to see a reaction montage of what you think of the products that we call "healthy" and what you think of them the kids reaction too! Cause I think the chick pea pasta is gross – rather just eat chick peas!
400 at whole food is way to much. You can have a whole grocery haul including laundry detergent, bodywash and toothpaste that will last months and not to add, large bags of frozen veggies and organic fruit from Costco and still will be less than that😮
Hey chels. Welcome to America. I love Whole Foods but it’s not hard to get into trouble there.